“Nie kieruj się stresem” – wakacyjna kampania Forda trwa

Wtorek 26 lipiec 2011 - Kategoria: Aktualności

"Nie kieruj się stresem" - wakacyjna kampania Forda trwaFord kontynuuje wakacyjną kampanię społeczną „ Nie kieruję się stresem”, w ramach której realizowany jest road show po nadmorskich miejscowościach. Pokazuje przy tym, jak nowoczesne technologie stosowane w samochodach mogą wpływać na obniżenie poziomu stresu i zapobiegać utracie koncentracji na drodze.

Wszystkie innowacyjne systemy używane w samochodach marki Ford, przede wszystkim zwiększają bezpieczeństwo na drogach.

Specjalistyczne badania kierowców dowodzą, że stres jest częstą przyczyną osłabienia koncentracji kierowcy.
Istnieją dwa rodzaje stresu: eustres, jako stres mobilizujący do działania, dzięki któremu się koncentrujemy oraz dystres – kiedy czynnika stresującego jest za dużo i powoduje on wyczerpanie.

Kiedy bodźców jest zbyt dużo?
Reakcje kierowców pod wpływem silnego czynnika stresogennego mają wpływ na zachowanie się na drodze. Kiedy koncentracja kierowcy spada, jego reakcja może być opóźniona.

W badaniu „Stres na drodze” przeprowadzonym przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w czerwcu 2011 roku polscy kierowcy wymieniali wśród najbardziej stresujących manewrów na drodze kolejno: jazdę w korku (55%), zmianę pasa ruchu bez kierunkowskazu (28%), jazdę nocą (26%), wymijanie rowerzysty (22%) i wyprzedzanie (21%).

Odpowiedzią Forda na te stresujące sytuacje na drogach jest system monitorowania martwego pola widzenia w lusterku (BLIS).

Innymi czynnikami powodującymi  stres podczas jazdy mogą być głód i upał.
Głód potrafi być naprawdę groźny, jest bowiem częstą przyczyną braku koncentracji. Natomiast jazda po zbyt obfitym posiłku powoduje senność.
Choć „ładna pogoda” kusi do szybkiej jazdy, w upał refleks może być słabszy nawet o 30 %. Dodatkowo na gorącym asfalcie wydłuża się droga hamowania.
W roku 2010 jedną z przyczyn wypadków na drogach było niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami. Tylko z tego powodu miało miejsce 1 335 wypadków.

Odpowiedzią Forda na ten problem jest inteligentny tempomat (ACC) z funkcją wczesnego ostrzegania o przeszkodzie (FA) z przodu pojazdu.

Wiek a koncentracja:
W badaniu „Stres na drodze” okazało się również, że poczucie stresu rosło wraz z wiekiem kierowców.
W wyniku badania powstało zestawienie pokazujące poziom stresu wśród kierowców danej grupy wiekowej:
18-24 lata – 5 %
25-44 lata – 10 %
45 –64 lata 14 %
65 i więcej lat – 44 %.

Jest wiele przyczyn, które mają wpływ na rozproszenie koncentracji kierowców.
Przyczyny te różnią się dodatkowo w zależności od grupy wiekowej. Badania na symulatorach przeprowadzone na amerykańskim uniwersytecie MIT wskazują, że z koncentracją mają problemy zarówno młode, jak i starsze osoby, choć jedni i drudzy są wrażliwi na innego rodzaju bodźce. Młodych dekoncentruje głównie system rozrywki montowany w samochodzie oraz smsy. Natomiast kierowców starszych wiekiem rozpraszają czynniki zewnętrzne, np. migające neony.
Czynniki te mają główny wpływ na osłabienie koncentracji podczas jazdy samochodem i mogą wpływać na to, że kierowcy mimowolnie zjeżdżają ze swojego pasa ruch.

Kiedy bodźców jest za mało?
Kiedy poziom koniecznego, mobilizującego stresu obniża się, kierowcy tracą czujność za kierownicą. Wtedy najłatwiej o błąd. Błędom tym jednak można zapobiegać. W tym celu zaprojektowano m.in. system ABS, który pomaga kierowcom w sytuacji dużego stresu wyjść bezpiecznie z hamowania w poślizgu.

Dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy zabójcze może być osłabienie koncentracji ze względu na monotonię jazdy, kiedy elementy na drodze powtarzają się, jak w przypadku wygłuszonej autostrady albo jazdy nocą.

Najwięcej wypadków pojawia się gdy panują dobre warunki atmosferyczne (w ubiegłym roku – 23 452) i na prostym odcinku drogi (21 370 ).
W 2010 roku zdecydowana większość wypadków miała miejsce na drogach jednojezdniowych, dwukierunkowych – zdarzeń tych było 32 166, co stanowi 82,8% wszystkich wypadków.

Odpowiedzią Forda na te problemy jest system kontroli pasa ruchu (LDW) oraz system wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKA).

Kierowcy tracą koncentrację również podczas monotonnej jazdy nocnej. Widzą wtedy tylko oświetlony wycinek drogi i są oślepiani z naprzeciwka. Organizm człowieka odczuwa szczególną senność między północą, a godziną szóstą, przy czym szczyt przypada około 4 rano.

Odpowiedzią Forda na te problemy jest system monitorowania koncentracji kierowcy.


I wreszcie bardzo denerwująca, ale jednocześnie monotonna jazda w korkach. Ciągłe ruszanie i stawanie, ruszanie i stawanie, może powodować moment zagapienia i stłuczka gotowa.

Odpowiedzią Forda na ten problem jest system zapobiegający kolizjom przy małych prędkościach (ACS)

Nowoczesne technologie, zastosowane w nowym Fordzie Focus, sprawiają, że podróż jest  bezpieczniejsza i bardziej relaksującą dla kierowcy i pasażerów.

Road show jest organizowany w następujących nadmorskich miejscowościach: Mielno 22 – 23 lipca, Ustka 24 – 26 lipca, Puchar Świata w Windsurfingu Sopot 28 – 30 lipca, Łeba 1 – 2 sierpnia, Kołobrzeg 3 – 4 sierpnia, Międzyzdroje 6 – 8 sierpnia, Świnoujście 9 – 10 sierpnia oraz Puchar Polski i Mistrzostwa Polski w kitesurfingu Ford Kite Cup Jurata 13 – 15 sierpnia.

Na poszczególnych imprezach podczas road show organizowanego przez firmę Ford uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowym Fordem Focus i Fordem C-Max oraz technologiami, jakie w nich zastosowano (przy prezentacji technologii będą wykorzystywane iPady).

Każdy będzie mógł wziąć udział w teście manewrów i sprawdzić jak działa system wspomagania parkowania.

Dodatkową atrakcją będzie przyczepa z kioskami interaktywnymi, a w nich między innymi:
konkurs dotyczący znajomości nowych technologii Ford z atrakcyjnymi i intrygującymi nagrodami oraz multimedialne aplikacje, dzięki którym można będzie sprawdzić jakim się jest kierowcą.

Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Tagi:

Napisz co myślisz

Re: “Nie kieruj się stresem” – wakacyjna kampania Forda trwa

Zaloguj się