Czekoladowa “bąbolada” sposobem na odchudzanie?

Wtorek 2 sierpień 2011 - Kategoria: Aktualności

forddNiższa masa pojazdu pozwala obniżyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla, dlatego inżynierowie Forda pracują nad nowymi sposobami walki ze zbędnymi kilogramami. Jednym z najnowszych pomysłów jest zastosowanie lekkich plastików o strukturze czekoladowej „bąbolady”.

W przeciwieństwie do stopów metali, które mogą zostać zastąpione lżejszymi i bardziej wytrzymałymi odpowiednikami, zmiana struktury elementów plastikowych zwykle pociąga za sobą spadek trwałości i funkcjonalności. Ford znalazł jednak rozwiązanie tego problemu w postaci technologii MuCell, polegającej na wtłoczeniu bąbelków gazu do plastiku podczas jego formowania, co tworzy mikroskopijną strukturę w kształcie plastra miodu. Dzięki temu ilość, a tym samym waga plastiku, zostaje ograniczona, przy jednoczesnym zachowaniu spójności strukturalnej uformowanego elementu.

Ford's all-new Focus 'honeycombed' Plastic ComponentsWymiernym efektem zastosowania technologii MuCell jest także zwiększenie wydajności produkcji podzespołów tego typu, ponieważ proces formowania odbywa się przy niższym ciśnieniu, niż w przypadku konwencjonalnych części. Wszystko to przekłada się z kolei na obniżenie poziomu zużycia energii, emisji szkodliwych substancji oraz kosztów produkcji.

Innowacyjna technologia MuCell znajdzie zastosowanie w produkcji osłon silników dla modeli Ford Focus, Ford C-MAX, Ford Grand C-MAX, Ford S-MAX, Ford Mondeo oraz Ford Galaxy, które opuszczą bramy fabryk firmy w ciągu kilku najbliższych lat. W ten sposób najnowsze osiągnięcia technologiczne opracowane przez inżynierów Forda przyczynią się do realizacji inicjatywy ekologicznej koncernu, która zakłada obniżenie do 2020 roku wagi wytwarzanych modeli o przynajmniej 100 kilogramów w przypadku niewielkich samochodów i 300 kilogramów w przypadku dużych aut.

Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Tagi:

Napisz co myślisz

Re: Czekoladowa “bąbolada” sposobem na odchudzanie?

Zaloguj się