“Nie kieruj się stresem” w Sopocie

Czwartek 18 sierpień 2011 - Kategoria: Aktualności

"Nie kieruj się stresem" w SopocieW Sopocie w dniach 29 – 30 lipca odbyła się kolejna impreza z cyklu nadmorskiego road show w ramach, której firma Ford promuje kampanię społeczną „Nie kieruję się stresem”.

Wydarzeniami towarzyszącymi były Mistrzostwa Europy w kite racingu oraz Mistrzostwa Polski w windsurfingu. Podczas Sopockiego road show firma Ford prezentowała nowoczesne technologie zastosowane w najnowszych Fordach Focus i C-Max.

Angażując się w ten nowy, wakacyjny projekt Ford chce pokazać jak nowoczesne technologie mogą wpływać na obniżenie poziomu stresu i ułatwić kierowcom prowadzenie samochodów zwiększając bezpieczeństwo i komfort jazdy.

W Sopocie, czekając na wiar potrzebny zawodnikom staraliśmy się rozwiązać kilka kwestii związanych z niebezpiecznymi sytuacjami na drodze:

Spychanie z pasa ruchu

Na podstawie badań Nordic Road and Transport Research ustalono, że silne wiatry na odsłoniętych odcinkach dróg mogą być bezpośrednią przyczyną ponad jednej trzeciej wszystkich wypadków drogowych.

Podczas silnego wiatru samochód narażony jest na zmianę kierunku jazdy. Dodatkowo na drodze w wietrzną pogodę mogą pojawić się nieprzewidziane ruchome przeszkody. W czasie, gdy dwukrotnie rośnie prędkość wiatru siła jego nacisku na samochód zwiększa się czterokrotnie. Szczególnie niebezpieczne są porywiste wiatry. Gdy występuje silny podmuch kierowca musi natychmiast delikatnie dostosować ustawienie kół do kierunku wiatru, aby zrównoważyć jego siłę.

Kierowcy są bardziej narażeni na porywiste wiatry na otwartych odcinkach dróg, mostach, a także gdy wyprzedzają np. samochody ciężarowe. Im większy i wyższy samochód tym większa powierzchniaoddziaływania siły nacisku i większe niebezpieczeństwo zepchnięcia samochodu z toru jazdy. Silny wiatr może zarówno spychać samochód z drogi jak i spowodować, że pojazd innego uczestnika ruchu może nagle przeciąć nasz tor jazdy.

Firma Ford wyposaża samochody w nowoczesne systemy, które pomagają kierowcom zachować bezpieczeństwo na drodze. Do takich technologii należą mi.in.: System kontroli pasa ruchu (LDW) orazSystem wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKA).

Wjazd pod stromą górkę

W sytuacji kiedy kierowca wjeżdża na strome wzniesienie ważnym elementem jest to, aby po zatrzymaniu się mógł dalej bezpiecznie ruszyć w drogę mając pewność, że nie stoczy się w dół, a samochód osiągnie odpowiednią moc, aby ruszyć do przodu. W takich przypadkach pomaga Układ ułatwiający ruszanie z miejsca na wzniesieniach (HSA) montowany w nowych samochodach Forda.

Wyprzedzanie i wymijanie

Wśród najbardziej stresujących manewrów zarówno dla kierowcy jak i pasażera są: wyprzedzanie, wymijanie rowerzysty oraz jazda nocą. Podczas wyprzedzania kierowca mobilizuje się analizując wolną przestrzeń wokół pojazdu, moc silnika, zachowanie kierowcy wyprzedzanego pojazdu oraz prędkość pojazdów jadących z naprzeciwka. To powoduje stres przez, co zwiększa się tętno i łatwiej o negatywne emocje.

Ryzyko wzrasta, gdy jedziemy w nocy. Wówczas obliczenia kierowcy mogą utrudnić samochody jadące z naprzeciwka, które go dodatkowo oślepiają. Odpowiedzią Forda na taką sytuację jest Inteligentny układ oświetlenia.

Jazda wśród TIR-ów

U wielu kierowców jazda samochodem osobowym obok TIR-a wzmaga skrajnie negatywne reakcje. Często zdarza się, że TIR-y jadą w dużych grupach utrudniając bezpieczne wymijanie. Poziom stresu dodatkowo wzrasta wśród kierowców samochodów osobowych ze względu na to, że nie widzą co dzieje się z przodu. Widok zasłania im tył TIR-a. W trakcie wyprzedzania pojawia się często niebezpieczny wir powietrza, który dodatkowo stresująco wpływa na kierowców.

Odpowiedzią Forda na tego typu sytuacje jest obok Systemu kontroli pasa ruchu (LDW)orazSystemu wspomagającego utrzymanie pojazdu na pasie ruchu (LKA)Inteligentny tempomat (ACC) z funkcją wczesnego ostrzegania o przeszkodzie (FA) z przodu pojazdu.

Kolejne imprezy w ramach road show odbędą się w następujących miejscowościach: Łeba 1 – 2 sierpnia, Kołobrzeg 3 – 4 sierpnia, Międzyzdroje 6 – 8 sierpnia, Świnoujście 9 – 10sierpnia orazw Juracie 13 – 15 sierpnia podczas Pucharu Polski i Mistrzostw Polski    w kitesurfingu Ford Kite Cup.

Podczas road show organizowanego przez firmę Ford, uczestnicy będą mogli zapoznać się z nowymi technologiami, które zostały zastosowane w nowym Fordzie Focus i C-Max.

Każdy będzie mógł wziąć udział w teście manewrów i sprawdzić jak działa system wspomagania parkowania. Dodatkową atrakcją będzie przyczepa z kioskami interaktywnymi, a w nich między innymi: konkurs dotyczący znajomości nowych technologii Ford z atrakcyjnymi i intrygującymi nagrodami oraz multimedialne aplikacje, dzięki którym można będzie sprawdzić jakim się jest kierowcą.

Serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do akcji  i wzięcia udziału w najbliższej imprezie!

Źródło: Ford, informacja Mototarget.pl

Tagi:

Napisz co myślisz

Re: “Nie kieruj się stresem” w Sopocie

Zaloguj się