Hołd dla Enzo Ferrari, czyli historia wielkiego sukcesu

Środa 21 wrzesień 2011 - Kategoria: Aktualności

Hołd dla Enzo Ferrari, czyli historia wielkiego sukcesu14 sierpnia minęła dwudziesta trzecia rocznica śmierci Enzo Ferrari. Człowiek, który założył jedną z najwspanialszych firm motoryzacyjnych na świecie, według niektórych był osobą o trudnym charakterze. Nikt jednak nie kwestionował jego wyścigowej pasji i bezgranicznego poświęcenia swojemu imperium zbudowanemu w 1947 roku.Urodzony w 1898 roku, Enzo Ferrari początkowo pracował dla CMN (Construzioni Meccaniche Nazionali), czyli firmy przerabiającej zabudowy samochodów ciężarowych. Włoch wszedł do świata wyścigów wraz z CMN w 1919 roku, jednak bez sukcesów. W 1920 roku rozpoczął pracę w Alfa Romeo, tworząc następnie swój własny zespół pod nazwą Scuderia Ferrari, w którym ścigali się słynni kierowcy, tacy jak Tazio Nuvolari.

Marka Alfa Romeo wycofała się z wyścigów w 1933 roku z powodu problemów gospodarczych, aby powrócić w 1937 roku, ale z ograniczoną rolą Enzo w zawodach. Jego odejście było wówczas nieuniknione, jednak klauzula w umowie nie pozwalała mu na udział w wyścigach przez cztery lata. Enzo wpadł więc na pomysł, aby założyć Auto-Avio Costruzioni, które dostarczało części innym zespołom.

Po II wojnie światowej, Enzo przeniósł swoją firmę z Modeny do Maranello, gdzie pozostała do dzisiaj, natomiast w 1947 roku założył Ferrari SpA. Enzo produkował wówczas samochody drogowe, między innymi V12 125S, ale tylko w celu pozyskania funduszy na ponowny udział w wyścigach. W 1950 roku Ferrari pierwszy raz w historii wystartowało w wyścigu Mistrzostw Świata Formuły 1. Enzo nie skupiał się jednak wyłącznie na F1, Ferrari ścigało się także w Le Mans i Mille Miglia ze sporymi sukcesami.

Enzo Ferrari stał się znany jako „il Commendatore” zatrudniający jednych z najlepszych kierowców wszech czasów, którzy zaciekle konkurowali między sobą – często z tragicznymi konsekwencjami.

Problemy finansowe zmusiły Enzo do sprzedania części swojej firmy w 1960 roku, którą nieomal kupił Ford. Enzo szybko jednak wycofał się i ostatecznie sprzedał akcje Fiatowi, który kupił aż 50 procent jego firmy w 1969 roku.

Słynny model F40 był ostatnim, nad którego rozwojem osobiście czuwał Enzo Ferrari. Włoski konstruktor zmarł 14 sierpnia 1988. W 2002 roku Ferrari wypuściło na rynek supersamochód, który nazwano Enzo na cześć założyciela firmy. Rok później nakręcono specjalny film o życiu wielkiej osoby jaką był Enzo Ferrari.

Źródło: Carscoop, informacja Mototarget.pl

Napisz co myślisz

Re: Hołd dla Enzo Ferrari, czyli historia wielkiego sukcesu

Zaloguj się